100 lat niepodległości

"...żeby Polska była Polską..."

„13" dla Niepodległej
9 listopada 2018r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Po wysłuchaniu „Pieśni wojów” i wprowadzeniu sztandaru szkoły niemalże dokładnie o 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Salę gimnastyczną wypełnił śpiew wszystkich uczniów szkoły. Po wyprowadzeniu sztandaru Hania z VI b i Gabrysia z V a poprowadziły uroczystość – wyjątkową lekcję historii. Było poważnie i pięknie. Nawet pierwszoklasiści z uwagą słuchali wierszy i pieśni prezentowanych przez ich starsze koleżanki i kolegów.

Tradycyjnie już ostatni dzień nauki przed Narodowym Świętem Niepodległości był w naszej szkole dniem słodkich rogali, bo w "Trzynastce" od lat w przededniu 11 listopada rozbrzmiewają słowa:
„Na św. Marcina u nas rogale, w domu gęsina”
Poczęstowawszy się rogalikami z białym makiem, wszyscy wrócili na zajęcia.

Kolejne działania w ramach projektu rewitalizacji dzielnicy Chwałowice sprawiły, że mogliśmy się raczyć świętomarcińskimi rogalami.

Jak co roku, poczet sztandarowy SP 13 wziął udział w uroczystościach dzielnicowych w dniu 11 listopada. Uczennice Szkoły obdarowały uczestników mszy św. i pochodu kotylionami wykonanymi przez dzieci szkolne. Całe Chwałowice mieniły się biało-czerwonymi barwami.

Każda klasa zadbała o dekorację swojej sali lekcyjnej. Powstało wiele pięknych gazetek.

Okna ozdobiły biało czerwone dekoracje.

W dniu 18.10.2018 roku uczniowie naszej szkoły, brali udział w kolejnej akcji z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem przedstawiciele klas wspólnymi siłami zasadzili lipę, która ma upamiętniać to wydarzenie.