Wycieczka do siedziby TVP w Katowicach

2018-02-27

27 lutego 2018r. grupa 39 uczniów naszej szkoły odwiedziła siedzibę TVP Katowice i Muzeum Śląskie. Wycieczkę zorganizowano w ramach działań Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych związanych z rewitalizacją zabytkowych familoków przy ulicy 1 Maja w Chwałowicach.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia siedziby TVP Katowice mieszczącej się, paradoks, w Siemianowicach przy ulicy Telewizyjnej 1. Podzieleni na dwie grupy wędrowaliśmy przez kolejne studia, ochotnicy czytali wiadomości z promptera; zadawali przewodnikom pytania i z zainteresowaniem wsłuchiwali się w opowieści o historii i ludziach tworzących przez lata śląską telewizję. Zachwycaliśmy się nowoczesnym sprzętem
i możliwościami technologicznymi z nim związanymi.

Po opuszczeniu gmachu TVP Katowice grupa udała się do Muzeum Śląskiego. Tam odwiedziliśmy „Laboratorium przestrzeni teatralnych” z makietami i kostiumami
z przeróżnych spektakli teatralnych; przestrzeń zachęcającą nie tylko do oglądania, ale również, dzięki licznym instalacjom, do działania. Podziwialiśmy zbiory „Galerii sztuki polskiej po 1945” roku oraz „Galerię plastyki nieprofesjonalnej”. Szczególne wrażenie wywarła na nas wystawa stała „Światło historii Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, będąca opowieścią o Górnym Śląsku od czasów najdawniejszych do roku 1989. Wędrując zainscenizowaną uliczką, chłonęliśmy klimat wielokulturowego Śląska, zajrzeliśmy do domu skromnego robotnika i zamożnego fabrykanta. Zobaczyliśmy wielojęzyczne reklamy produktów i usług z początku XX wieku pełną biesiadników gospodę i przerażające ogłoszenia okupacyjne, potem odradzający się po okupacji hitlerowskiej Śląsk. Obserwując zmieniającą się ulicę, dotarliśmy do roku 1989. To była ciekawa i inspirująca wyprawa.