"Kiedy nagle las zaszumi, Mowę sosny, gdy zrozumiesz... To jest Polska"

2018-11-09

„13 dla Niepodległej”
9 listopada 2018r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Po wysłuchaniu „Pieśni wojów” i wprowadzeniu sztandaru szkoły niemalże dokładnie o 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Salę gimnastyczną wypełnił śpiew wszystkich uczniów szkoły. Po wyprowadzeniu sztandaru Hania S. z VI b i Gabrysia z V a poprowadziły uroczystość – wyjątkową lekcję historii. Było poważnie i pięknie. Nawet pierwszoklasiści z uwagą słuchali wierszy i pieśni prezentowanych przez ich starsze koleżanki i kolegów.

Tradycyjnie już ostatni dzień nauki przed Narodowym Świętem Niepodległości był w naszej szkole dniem słodkich rogali, bo w trzynastce od lat w przededniu 11 listopada rozbrzmiewają słowa:
„Na św. Marcina u nas rogale, w domu gęsina”
Poczęstowawszy się rogalikami z białym makiem, wszyscy wrócili na zajęcia.
Kolejne działania w ramach projektu rewitalizacji dzielnicy Chwałowice sprawiły, że mogliśmy się raczyć świętomarcińskimi rogalami.

Jak co roku, poczet sztandarowy SP 13 wziął udział w uroczystościach dzielnicowych w dniu 11 listopada. Uczennice Szkoły obdarowały uczestników mszy św. i pochodu kotylionami wykonanymi przez dzieci szkolne. Całe Chwałowice mieniły się biało-czerwonymi barwami.

 

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach