„W kręgu zwyczajów i obrzędów” w Trzynastce

2018-11-28

W środę 28 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej nr 13 w Rybniku odbył się VIII Powiatowy Konkurs „Od Matki Boskiej Zielnej do św. Andrzeja”. W rywalizacji wzięły udział dwuosobowe drużyny uczniów klas IV - VII z rybnickich szkół podstawowych i uczniowie szkoły z Jankowic. Impreza poświęcona była zwyczajom, obrzędom i treściom historycznym wpisanym w kalendarz od 15 sierpnia do 30 listopada.

Można by rzec, że niewiele może zdarzyć się w przeciągu zaledwie trzech miesięcy, ale nasza historia jak i zwyczaje zaskakują. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu było stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Było poważnie o barwach narodowych, biało – czerwonych kotylionach, ale też nieco kulinarnie o słodkich marcińskich rogalach z Wielkopolski i tradycyjnej, na 11 listopada, gęsinie. Wybrzmiały od lat powtarzane w „13” słowa „Na św. Marcina w szkole rogale w domu gęsina”. Uczestnicy odkryli, że gwarki to nie tylko górnicze spotkania z okazji Barbórki, lecz również tradycyjne uroczystości w Tarnowskich Górach poświęcone upamiętnieniu przemarszu przez ziemie śląskie wojsk pod wodzą króla Jana III Sobieskiego ciągnącego w sierpniu 1683r. na odsiecz Wiedniowi. Hubertus, andrzejki, katarzynki, wykopki, pieczki, zolycki czy szkubki – to hasła, z którymi zmierzyli się uczestnicy konkursu. Prawdziwym wyzwaniem było zadanie informatyczne polegające na stworzeniu osi czasu i podsumowujące niemal dwugodzinne zmagania.
Pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie zajęła drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową z Oddziałami Intagracyjnymi nr 1 w Rybniku, drugie uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 15, trzecie zaś reprezentacja Szkoły Podstawowej im. S. Staszica z Jankowic. Gratulacje!
Konkurs przygotowały i prowadziły nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 13 w Rybniku, panie E. Laska, M. Mamnicka – Pytlik i B. Skowronek.
Wydarzenie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji realizowanego przez Miasto Rybnik” oraz Urząd Miasta Rybnik.