Przedszkole i Szkoła patriotów

2023-10-26

Nasza Szkoła nawiązała współpracę z Przedszkolem z Oddziałami Integracyjnymi nr 19 im. Jana Brzechwy w Rybniku. Placówka realizuje projekt „Przedszkole patriotów”. To jedno z działań w ramach akcji "Szkoła pamięta".

Jesień to czas, w którym szczególnie nasza pamięć jest kierowana do tych, którzy oddali swoje życie walcząc za wolną ojczyznę. Pamiętając o tym, w poniedziałek 23 października chłopcy z klas siódmych razem z nauczycielką historii panią  Moniką Brząkalik udali się pod krzyż pamięci, poświęcony naszym lokalnym bohaterom, czyli rodzinie Tkoczów, i zapalili symboliczny znicz." Klasa piąta  również uczciła bohaterów Chwałowic.

Dzieci odwiedziły nas, by poznać historię powstania Szkoły, jej patronów, m.in. Pawła Kożdonia - uczestnika Pogotowia Wojennego Harcerzy, członka Szarych Szeregów, Polskiej Organizacji Powstańczej i Armii Krajowej; Józefa Pukowca - będącego niezwykle aktywnym i pracowitym nauczycielem i harcerzem; Anną Stefanek - uczestniczkę Pogotowia Harcerzy w 1939 r. i wielu innych zasłużonych bohaterów naszego kraju.

Pani Alicja oprowadziła gości po szkolnym muzeum, w którym znajdują się pamiątki po poległych harcerzach. Opowiedziała dzieciom o tradycjach Śląska, pokazując zebrane w muzeum sprzęty i wyposażenie dawnego domu.

Zapraszamy również inne przedszkola do obejrzenia zbiorów naszej „13”.