Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Regionie - Rybnik nasze miasto

2023-12-12

W dniu 1 grudnia br. w Szkole Podstawowej nr 13 im. Bohaterskich Harcerzy Rybnika – Chwałowic odbył się XVIII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Regionie pt. „Rybnik nasze miasto”. Celem konkursu było propagowanie wśród uczniów wiedzy o regionie, kształtowanie poczucia więzi ze swoją małą Ojczyzną, doskonalenie pracy w grupie oraz integracja społeczności rybnickich szkół podstawowych.

Pięknie ubrani w stroje śląskie uczniowie - reprezentanci sześciu rybnickich szkół - zmierzyli się w dziewięciu konkurencjach. Trzyosobowe drużyny miały okazję wykazać się nie tylko wiedzą dotyczącą Rybnika, ale również praktycznymi umiejętnościami i znajomością regionalnych zwyczajów i tradycji, zwłaszcza związanych ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Wspaniale rozpoznane potrawy takie jak moczka czy karp dowodziły, że śląskie tradycje są podtrzymywane i przekazywane młodszym pokoleniom w wielu rybnickich domach. Z wielkim zaangażowaniem drużyny przystąpiły do zadań praktycznych, czyli wykonania kolorowego łańcucha choinkowego z papieru oraz kulania klusek śląskich. Dzieci wykazały się sprytem, pomysłowością i umiejętnością współpracy. W przebiegu konkursu nie zabrakło ślonskij godki, pięknie zaśpiewanych śląskich piosenek takich jak: „Szła dzieweczka”, „Czarny Baranie”, wśród których nie mogło nie wybrzmieć „ Karliku, Karliku”.

W konkursie wzięło udział 6 szkół. Konkurs przebiegał w bardzo miłej atmosferze, a jury miało dużo pracy. Po emocjonującej dogrywce z ZSP 4 - I miejsce w konkursie zdobyła drużyna z ZSP 9. Nie było jednak przegranych i na wszystkich dziecięcych twarzach gościł uśmiech. Uczniowie zostali hojnie obdarowani: miasto Rybnik przekazało na nagrody materiały promocyjne, okoliczni przedsiębiorcy i Związki Zawodowe KWK Chwałowice pomogły ufundować atrakcyjne nagrody oraz pyszne kołaczyki.

Wisienką na torcie okazało się zwiedzanie szkolnego muzeum SP 13, w którym uczniowie mogli poczuć się jak w typowym śląskim mieszkaniu sprzed lat.